NMRA Achievement Program

All Time Award List of Arizona Division Members

 

 This page under construction and subject to updates. Any corrections or additions send to the webmaster. Do not take this as all inclusive or official until finalized and this notice removed. Thanks!

            underConstruct

 

 

Master Model Railroader

 

Name, # & Year Received

 

Leroy Thompson  #69

George Feltovic    #221       1994

Albert Gibes           #223       1995

Carroll Powell        #230       1995

R.H. Huebenthal   #241        1995

Allen Gross            # 238        1995

Alan Barnes           #375         2006 

Dave Irick                #538         2014 

Gordon Geiger  #569   2015                                            

Paul Chandler  # 570   2015 article    PChandler

Bruce Petrarca  #574  2016 article      Bruce MMR

 

 

 

Golden Spike Award

 

 

 

Alan Barnes   2002

Charles Christ  2002

Lee Stoermer 2007

Gordon Geiger    2010

Paul Chandler  2011

Chase Montgomery  2012

 


 
 

Scenery


Albert Gibes 1992

Anton Krapek  1993

Lyle Laws  1993

Carroll Powell 1993

George Feltovic  1994

Arliss Powell 1994

James Wells  1994

Harold Shelton  2003

Alan Barnes  2003

Gordon Geiger  2011

Bob Libbey  2012

David Irick 2014

Richard Petrina  2014

 

 

 

 

 

 

Motive Power

 

Albert Gibes 1992

Allen Gross 1993

Carroll Powell 1994

Duance Buck  1995

George Feltovic  1995

R.H. Huebenthal 1995

Tom George 2002

Alan Barnes  2006

John Lovely  2012

Paul Chandler  2015

 

 

Rolling Stock

 

Carroll Powell  1991

George Feltovic   1993

Albert P. Gibes 1994

R.H. Huebenthal  1995

Duane Buck  2004

Alan Barnes  2012

David Irick 2013

Bruce Petrarca  2014

 

 

Author

 

Dorothy Finch 1993

Allen Gross 1993

Arliss Powell  1993

Roger von Seeburg 1993

George Feltovic  1994

Duane Buck  1995

Albert Gibes  1995

Don Stewart 1995

Richard Dick 2000

Alan Barnes  2003

Bruce Petrarca 2010

Paul Chandler  2011

Gordon Geiger  2012

Bob Libbey 2012

Dave Irick 2013

Frank Baker  2015

 

 

 

Volunteer

 

 

 


Jim Gardner  1991

Lawerance Manny  1991

Arliss Powell 1991

Carroll Powell 1991

Joel Singer  1991

Matt Furze  1992

Donald Stewart 1992

Allen Gross 1993

Robert Kramer  1993

Duane Buck  1995

Richard Dick  1995

John Lovely  1995

James Wells  1995

Alan Barnes  2003

David Irick  2007

Jack Debolt   2009

Joe Skamel  2009

Paul Chandler 2011

Bob Libbey 2012

Bruce Petrarca 2015

Frank Baker 2015

 

 

 

Electrical

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Civil

 

 

Dorothy Finch 1991

George Feltovic 1992

Albert P. Gibes 1992

James L. Wells  1994

Allen Gross 1995

Robert Fairfield 2000

Alan Barnes  2003

Harold Shelton  2003

Paul Chandler 2011

Gordon Gieger 2011

Bob Libbey 2011

John Lovely 2013

David Irick 2014

Bruce Petrarca   2014

 

 

George Feltovic  1991

Dorothy Finch  1991

Albert Gibes  1992

Carroll Powell 1994

James L. Wells  1994

Harold Shelton  2003

 Paul Chandler  2012

Bob Libbey  2012

David Irick 2014

Bruce Petrarca 2014

 

 

 

 

Structures

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chief Dispatcher

Carroll Powell 1992

Anton Krapek  1993

George Feltovic 1994

Albert Gibes 1994

Dorothy Finch 1995

R.H. Huebenthal  1995

Alan Barnes  2003

Harold Shelton 2003

David Irick  2009

Gordon Geiger  2012

Frank Baker 2014

Bob Libbey  2014

Paul Chandler  2015

Bruce Petrarca  2015

 

 

James Wells  1995

Alan Barnes   2003

Bruce Petrarca 2010

Gordon Geiger  2010

Jim Shafer  2010

Paul Chandler  2011

Bob Libbey    2011

 

 

  Association Official

Donald Stewart 1991

Roger Von Seeburg  1995

Richard Dick  2000

John Determan   2004

Joe Skamel  2009

Rick Watson    2011

 

 

 

 

 

 

Page last updated: 27 Nov2016